Prof. Dr. Şenol Polat

Vertigo Atakları Önlenebilir Mi?

Sorularınız mı var?

Prof. Dr. Şenol Polat ile hemen iletişime geçin.

Baş dönmesi hastalığı olarak bilinen vertigo, hastalarda göz kararması ve dengesizlik sorunlarına yol açabilir. Bazı hastalarda bu belirtilere ek olarak bulantı, kusma, işitme kaybı gibi vertigo belirtileri de görülebilir. Vertigo atakları bazı durumlarda çeşitli önlemlerle engellenebilir.

İşitme ve denge sinirlerinin beyine iletilmesi ile denge fonksiyonları devreye girmektedir. İç kulak denge sistemi dönme şeklindeki hareketleri algılayıp yarım daire kanalları ve doğrusal hareketleri algılayarak vestibül adı verilen iki farklı bölümden oluşur. İçi sıvı ile dolu olan bu iki bölüme “labirent” denilmektedir. Özellikle başın hareketi ile iç kulaktaki sıvı hareket eder.

Baş hareketine, şekline ve yönüne göre uyarılan farklı sinir uçları beyine başın hareketini bildiren sinyaller göndermektedir. Eğer bir iç kulaktaki denge merkezi bozuk çalışır ise beyne giden sinyallerdeki simetri bozulur. Sonuçta bu bozulma dengenin bozulduğu hissine sebep olur. Denge hissinin bozulmasıyla beraber vertigo şikayetleri kendini belli eder.

Vertigo, hastalığın oluşumuna göre periferal ve santral olarak ikiye ayrılmaktadır. Periferal vertigo hastalığı iç kulakta meydana gelen bozukluklar sebebiyle oluşmaktadır. Santral vertigo ise beyinde bulunan denge merkezindeki sorunlardan kaynaklanmaktadır. Bilinen ek belirtilerinin bazıları ise; çift görme, konuşma bozukluğudur. Özellikle bu vertigo çeşidinde denge bozukluğu sıklıkla görülmektedir.

Vertigo tedavisi mümkün bir hastalıktır. Kişilerin yaşadığı şikayetlere ve hastalığın durumuna göre uygun tedavi yöntemi sayesinde hastalık ile başa çıkabilir. Yaşanabilecek vertigo ataklarının önlemesinde ise yapılabilecekler şunlardır;

– Hayatınızdan stres faktörlerini çıkarın. Stres, vertigo hastalığının oluşumunda oldukça etkili bir faktördür. Bu sebeple strese ne kadar az kalınırsa vertigo atakları aynı derecede ertelenmektedir.

– Ani ve hızlı hareketlerden uzak durun. Çünkü ani hareketler kulak kristallerinin yerinden oynamasına yol açabilir.

– Ağır ve şiddet içeren sporlar yerine daha sakin ve yavaş sporları tercih edebilirsiniz.

– Bağışıklık sisteminizi güçlü tutun. Bağışıklık sistemi güçlü kişilerde vertigo belirtileri ve atakların yaşanma sıklığı oldukça düşüktür.

– Dengenizi korumak için yeterli miktarda su tüketin. Çay, kahve gibi içecekler kulakta sıvı artışına sebep olabileceği için bu tarz içeceklerin tüketme miktarını sınırlayın.

Vertigo ile ilgili kapsamlı bir rehber hemen tıkla!

Vertigo Atak anında ne yapılabilir?

Vertigo atağı anında kendinizi güvenli bir alana alın ve oturur pozisyonda atağın geçmesini bekleyin. Mesela araç kullanıyorsanız sakince kenara çekerek beklemelisiniz. Atakların sakinleşmesinde en etkili yol ise sabit bir noktaya bakılmasıdır.

HEMEN RANDEVU AL

İletişim bilgilerinizi eksiksiz doldurunuz.