Prof. Dr. Şenol Polat

Konka: Nefes Almanızın Önündeki Engel

Sorularınız mı var?

Prof. Dr. Şenol Polat ile hemen iletişime geçin.

Muhtemelen adını daha önce hiç duymadığınız konka, burunda bulunan ve vücut için oldukça gerekli olan bir yapıdır. Kemik ve yumuşak dokudan oluşan bu yapılar, burun boşluğunun dış duvarı boyunca burnun altında bulunurlar.

Burnun her iki tarafında da çok sayıda konka bulunmaktadır. Nefes almak için en önemli olanları ise alt konkalardır. Bu yapılardaki yumuşak doku kısımları hareketlidir. Burun içindeki hava akışını düzenlemek için şişer ve küçülürler. Ancak, tahriş kaynaklı iltihaplanmadan veya alerjiden dolayı çok fazla şişebilirler. Konka ne kadar şişerse burunda kapladığı yer o kadar artar. Bunun sonucunda olarak burun tıkanıklığını daha fazla hissedebilirsiniz.

İlaçlar, şişkinliği gidermek ve şişkinliğe sebep olan alerjileri etkisiz hale getirmek için kullanılabilir. Eğer ilaçlardan yeterince verim alınamıyorsa, ameliyat uygulanabilir. Bu yöntemle konkaların boyutlarının küçültülebilir ve burunda nefes almak için yer açılabilir. Bu operasyon çoğunlukla septoplasti (septum deviasyonu ameliyatı) ile beraber yapılır; fakat tek başına da uygulanabilir. Ameliyat genellikle lokal anestezi kullanılarak güvenle yapılır.

Burun tıkanıklığı gibi sorunlarınız varsa bize danışmak için +90(552)4296262 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

HEMEN RANDEVU AL

İletişim bilgilerinizi eksiksiz doldurunuz.