Prof. Dr. Şenol Polat

Kış Aylarındaki Burun Akıntısı Alerji Olabilir mi?

Sorularınız mı var?

Prof. Dr. Şenol Polat ile hemen iletişime geçin.

Kış vakti geldiğinde çoğu insan burun akıntısı, hapşırma ve öksürük gibi rahatsızlıkların soğuk algınlığından kaynaklandığını düşünür. Ne de olsa kış aylarının alerji ve etkilerinden kurtulduğumuz vakitler olması gerek değil mi? Fakat, kış aylarında soğuk algınlığı olduğunu düşündüğünüz hastalığınız aslında alerji olabilir.

Soğuk aylar, dışarıdaki alerjik etkenlerden sizi büyük oranda korur. Fakat, kapalı alanlardaki alerjenler sizde bahar aylarındaki reaksiyonları oluşturuyor olabilir. Kapalı alanlarda ne kadar çok vakit geçirirseniz küf, toz ve evcil hayvan tüyü gibi ev içindeki alerjenlere daha çok maruz kalırsınız.

Alerji mi yoksa soğuk algınlığı mı?

Rahatsızlığınızın alerji mi yoksa soğuk algınlığı mı olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? İkisinde de öksürük, burun akıntısı, hapşırma ve göz sulanması gibi belirtiler görülür. Aralarındaki farkı ise rahatsızlığın devam süresi ve şiddeti ortaya çıkarır. Ayrıca, viral bir hastalık olan soğuk algınlığında yüksek ateş, ağrı, kırgınlık ve titreme gibi fiziksel belirtiler daha çok görülür. Ev içindeki ögelere karşı oluşan alerjik reaksiyon günlük hayatı kötü etkileyebilir. Ancak, soğuk algınlığında görülen aşırı halsizlik hissine sebebiyet vermez.

Kapalı alan alerjilerini azaltmak için neler yapabilirsiniz?  İşte büyük etkisi olacak birkaç küçük madde:

  1. Sık sık evinizi süpürün. Özellikle halı ve koltuk gibi toz tutabilecek yerlere ayrıca dikkat edin.
  2. Ev tozu akarlarını yok etmek için yorgan, yastık ve nevresim takımınızı sıcak suyla düzenli olarak yıkayın.
  3. Yatak odası ve salon gibi uzun vakit geçirdiğiniz odalarınızda HEPA Filtreli Hava Temizleyicisi kullanabilirsiniz.

Alerjiler hakkında daha fazla bilgi için: “Alerji Mevsimine Hazırlanmanın 6 Yolu” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bize danışmak için +90(552)4296262 numaralı telefonu arayabilir, buraya tıklayarak WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 

HEMEN RANDEVU AL

İletişim bilgilerinizi eksiksiz doldurunuz.